28.05.2023 16:08
28 травня 2023р – Міжнародний день Дністра
Ідея святкування Міжнародного дня Дністра в Україні полягає в тому, щоб нагадати всім мешканцям басейну про культурну та природну цінність унікальної річки, про традиції корінних мешканців виявляти турботу та бути відповідальним за природне багатство Дністра.
Назва «Дністер» відома з давніх-давен. Її щоразу сприймали по-новому і тому вона видозмінювалася. Перша згадка річки датована V ст. до н. е. у творах Геродота під назвою «Тірас» (ця назва має декілька походжень: іранське означає швидкий; курдське – дикий, неприборканий). Ще є згадка з античних часів про назву «Династріс» в IV ст. Амміаном Марцелліном. А взагалі, пояснення походження назви річки Дністер може бути простим: «дон» – вода, «стрий» – швидкий.Скіфи казали «don Istros», як: «ріка Дніпро» чи «ріка Дністер».
Басейн річки лежить у межах трьох країн:Польщі, України та Молдови. Більша його частина розташована в Україні. Тут він займає значну частину територій семи областей південно-західної України (Львівська,Івано-Франківська, Чернівецька, Тернопільська, Хмельницька, Вінницька та Одеська області). Вздовж Дністра створено чимало заповідних зон —національних природних парків,заказників,пам’яток природи. Найбільшими заповідниками є «Регіональний ландшафтний парк «Верхньодністровські Бескиди» (Львівська область), «Галицький національний природний парк» (Івано-Франківська область), «Національний природний парк «Дністровський каньйон»(Тернопільська область), «Хотинський національний природний парк» (Чернівецька область), «Національний природний парк «Подільські Товтри» (Хмельницька область), «Нижньодністровський національний природний парк» (Одеська область). Дністер упродовж багатьох тисячоліть відігравав роль основної транспортної артерії, що зв’язувалаПрикарпаття й Пониззя з Балканами і Близьким Сходом. У далекому минулому з півдня річкою доставлялись вироби з металу, античний посуд, тканини тощо, а племена Подністров’я вивозили хліб, хутро, шкіру. З часів Київської Русі до середини XIX століття Дністром сплавляли до чорноморських портів цінну деревину (здебільшого так званий корабельний ліс), вивозили зерно,хутро,мед,віск, зброю, вироби місцевих ремісників.
Тепер господарське значення Дністра зросло. Він дає питну воду для великих і малих міст, виробляє електроенергію.
На Дністрі побудовано три гідроелектростанції – Дубоссарська ГЕС (1950-1954рр.), Дністровська ГЕС (1973-1983), Дністровська ГЕС-2 (2000-2009).
Дністер протікає через густо заселену територію у межах його басейну мешкає понад 10 млн. осіб.
Проте всі жителі та організації повинні б свідомо підходити до питань збереження чистоти річок, потоків та водойм для того щоб ми могли передати нашим нащадкам найбільший скарб на землі – чисту воду.
Поділитись
Дізнайтеся також
21/11/2024
Увага! Повідомлення про відключення електроенергії 23-25 листопада 2024 року в с. Кароліно-Бугаз
21/11/2024
21 листопада - День Гідності та Свободи
21/11/2024
День Гідності і Свободи
21/11/2024
День Гідності і Свободи
Усі новини