Кароліно-Бугазька територіальна громада

Одеська область, Білгород-Дністровський район

10.01.2025 13:13

Нова українська школа

250712ab-f8db-47c0-b701-e94501d2ded3.jpg

– це ключова реформа Міністерства освіти і науки. Головна мета – створити школу, в якій буде приємно навчатись і яка даватиме учням не тільки знання, як це відбувається зараз, а й уміння застосовувати іх у повсякденному житті.

Докладніше про зміни

Реформу НУШ розраховано на роки, адже неможливо швидко змінити освітню традицію, що плекалася в Україні протягом десятиліть. Проте зміни вже почались, і Міністерство освіти і науки робить усе, аби вини були невідворотними.

Зокрема, у вересні 2017 року було ухвалено новий Закон «Про освіту», який регулює основні засади нової освітньої системи, а у лютому 2018 року Кабінет Міністрів затвердив новий Державний стандарт початкової освіти. Згодом - ухвалено новий Закон «Про повну загальну середню освіту», який більш детально розкриває зміни, закладені реформою.

Наразі триває поступовий перехід від одинадцятирічної до дванадцятирічної середньої освіти, і результатом реформи має стати здобуття освіти на трьох рівнях:

Початкова освіта тривалістю чотири роки;

Базова середня освіта тривалістю п’ять років;

Профільна середня освіта тривалістю три роки.

До 1 вересня 2027 року засновники мають створити ліцеї або гімназії, забезпечити їх педагогічними працівниками та всім необхідним для повноцінного функціонування.

Законодавство визначає вимоги до створення ліцеїв. У 2021 році було прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення механізмів формування мережі ліцеїв для запровадження якісної профільної середньої освіти», у якому було визначено вимоги для започаткування та проведення освітньої діяльності комунального ліцею.

Функціонування не менше двох класів за трьома профілями навчання на рівні профільної середньої освіти.

Академічний ліцей має бути великим. Нині МОН розглядає варіант, що на паралелі ліцею має бути 100 дітей, мінімальна кількість учнів у ньому загалом – 300 учнів (10-12 класів). Адже що більше учнів, то більше груп для вивчення різних дисциплін можна сформувати. Лише так можливо забезпечити вибір серед кількох профілів, створити відповідну матеріально-технічну базу й утримувати висококваліфікованих учителів. У 2027 році до 10 класу перейдуть діти, які вступили до 1 класу у 2018 році та почали навчатись у Новій українській школі.

Усі без винятку учні мають право на отримання повної загальної середньої освіти. Щоб здобути її, хлопці та дівчата отримають вибір: навчатися або в старшій школі (10-ті, 11-ті, 12-ті класи), або в закладах професійної, фахової передвищої освіти. Недарма старша школа називається профільною: хтось хоче обрати профіль фізика чи хімія, хтось – слюсаря чи кухаря. Відповідно, частина дітей піде до ліцею, частина- до професійних коледжів. Заклади загальної середньої освіти I-III ступенів трансформуються в заклади I-II ступенів – Гімназії.

Проаналізувавши наповнюваність класів закладів загальної середньої освіти Кароліно-Бугазької сільської ради нинішні учні 7 класів НУШ які підуть в 10 класи 2027 року та 6-5 класи (ми прораховуємо кількість учнів профільної старшої школи III ступеню) становить 111 учнів (частина з них перебуває за кордоном), що не відповідає жодним нормам законодавства для створення профільного ліцею в громаді .

Разом ми розробили проєкт мережі закладів, проаналізувавши кількість учнів, які підуть в академічні ліцеї та професійні коледжі у 2027 році та будуть навчатися надалі. Відповідно до рішення Виконавчого комітету від 24.11.23р №108 погоджено затвердження Перспективного плану трансформації мережі закладів загальної середньої освіти Кароліно-Бугазької сільської ради на 2023-2027 роки:

Кароліно-Бугазький ЗЗСО перейменувати у Кароліно-Бугазьку гімназію Кароліно-Бугазької сільської ради;

Затоківський ЗЗСО – Затоківська гімназія Кароліно-Бугазької сільської ради.

Сьогодні ми маємо ухвалити непросте рішення, але безперечно воно має бути на користь якісної освіти, щоб надати можливість для наших дітей втілити свої мрії в життя та реалізувати себе.

Відділ освіти, культури, сім’ї, молоді та спорту Кароліно-Бугазької сільської ради