03.07.2024 15:30
Холера: симптоми та фактори ризику
Через російську військову агресію та масові руйнування інфраструктури збільшується ризик поширення інфекційних захворювань, у тому числі холери. Проте, не варто панікувати: абсолютно усі випадки, де б можна було запідозрити холеру, проходять через систему Центрів контролю та профілактики хвороб.
Наразі спалахів, зокрема, як холера, не зафіксовано.Тим часом, ділимося порадами, які допоможуть уберегтися від холери.
Холера - це гостре інфекційне захворювання, що характеризується ураженням тонкого кишечника, розладом водно-сольового обміну, різним ступенем зневоднення, внаслідок втрати рідини, з блювотними масами і водянистими випорожненнями. Збудник холери – холерний вібріон. Холерні вібріони добре переносять низькі температури, можуть зимувати в замерзлих водоймах, тривало зберігатися в прибережних водах морів. Кип’ячення вбиває вібріони впродовж 1 хв. Вони чутливі до висушування, дії світла, дезинфікуючих і антибактеріальних речовин. У воді поверхневих водойм, мулі в теплу пору року можливо навіть розмноження холерних вібріонів, чому сприяє забруднення води відходами з лужною реакцією.
Джерелом збудника інфекції є людина – хворий або носій вібріонів. Холера передається лише фекально-оральним шляхом, частіше при вживанні забрудненої води для пиття, миття посуду, овочів, фруктів, при купанні і т. ін., а також через їжу і при побутових контактах.
Клінічна картина варіює від безсимптомного вібріононосійства до важкої течії із-за різкого зневоднення. Інкубаційний період – від декількох годин до 5 днів, частіше 1-3 дні. Хвороба зазвичай починається гостро.
Першою клінічно вираженою ознакою холери є пронос. Випорожнення швидко стають водянистими, мутнувато-білими, нагадують рисовий відвар, без запаху. Блювота зазвичай з’являється услід за проносом раптово, без попередньої нудоти, по вигляду блювотні маси також схожі на рисовий відвар. У більшості хворих пронос і блювота не супроводжуються болем в животі.
Лікування. До 80% людей можна з успіхом лікувати, своєчасно надаючи їм оральні регідратаційні солі. Пацієнтам з украй важкою мірою дегідратації необхідні внутрішньовенні вливання.
Прогноз при своєчасному і правильному лікуванні, як правило, сприятливий. Летальні наслідки складають менше 1%.
Майте також на увазі, що…
-
вібріони холери за одну хвилину гинуть від кип’ятіння, за кілька секунд їх вбивають хлорамін, хлорне вапно або розчин соляної кислоти в розведенні 1:10000;
-
вібріони холери стійкі до низьких температур і тривалий час зберігаються в льоду (до 4 місяців);
-
вони також прекрасно зберігаються в організмі риб, устриць, креветок та інших ракоподібних;
-
сприйнятливість до холери загальна і висока, а вберегти від захворювання можуть прості заходи особистої гігієни і профілактики.
Для профілактики холери треба:
-
завжди мити руки перед їжею і після відвідин туалету (ці вимоги обов’язкові для тих, хто доглядає за хворим вдома);
-
ретельно мити овочі, фрукти, зелень;
-
пити тільки кип’ячену воду;
-
вживати термічно оброблену їжу.
Поділитись
Дізнайтеся також
21/11/2024
Увага! Повідомлення про відключення електроенергії 23-25 листопада 2024 року в с. Кароліно-Бугаз
21/11/2024
21 листопада - День Гідності та Свободи
21/11/2024
День Гідності і Свободи
21/11/2024
День Гідності і Свободи
Усі новини